Ana sayfa Anne ~ Çocuk İki Doğum Arası Ne Kadar Olmalı?

İki Doğum Arası Ne Kadar Olmalı?

İki Doğum Arası Ne Kadar Olmalı?

İlk doğumdan sonra, yeni bir gebelik için 2 – 5 yıl beklemek gerekiyor. Doğumdan 2 yıldan önce yaşanan gebelik anne ve bebek sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Hatta doğumdan çok kısa bir süre sonra gebe kalınması sonucunda bebek ölümleriyle bile karşılaşılmaktadır.

 

Bu tarz örnekler, aile planlamasının uygulanmadığı gelişmemiş toplumlarda çok sık görülür. 2 yıldan önce gebelik yaşayan kadınlar yorgunluk, vücut şeklinde aşırı deformasyon ve çeşitli hastalıklar görülebilir. Tüm bunların yanında gebelik psikolojik olarak ta yıpranır.

 

Zamansız gebelikler sadece anne adaylarını etkilemekle kalmaz. İkinci doğumun, birinci bebek üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Beslenme, büyüme, zeka ve ruhsal anlamda gelişme zamanlarında olan çocukların olması gerekenden daha az ilgi görmeleri kaçınılmaz olacaktır.

 

Bir çocuğun gereksinimlerini doğru oranda karşılamak onların ruh ve beden sağlığı için çok önemli. Geleceğin ve karakterin çocukluk üzerine inşa edildiğini düşünürsek, yetersiz büyümeleri büyük haksızlık.

 

İkinci gebeliğin plansızca oluşmasını önlemek için doğumdan sonra korunmak çok önemlidir. Doğumdan sonra ilk 6 ay gebe kalma riski çok düşüktür. Emzirmenin de etkili olduğu bu dönem, gebe kalınamaz anlamı taşımıyor fakat emzirmek doğurganlığı erteler.

 

Lohusalık dönemi bitip düzenli adetler başladığında ve bebek beslenmesinde ek gıdalara geçildiğinde gebe kalma şansı da yükselir. Doktorunuzdan size uygun, güvenli ve sağlıklı korunma yöntemlerini mutlaka öğrenin. İnternetten ve çevrenizden edindiğiniz bilgilerle yetinmeyin, en yakın zamanda alanında uzman hekimlerle iletişime geçerek bilgi almanızda fayda var.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Yaşanan 3 Sorun başlıklı makalemizde Beslenme, Diş Taşı ve Doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here