Ana sayfa Lezzetli Tarifler Yiyecekleri Saplantı Haline mi Getirdiniz?

Yiyecekleri Saplantı Haline mi Getirdiniz?

Yiyecekleri Saplantı Haline mi Getirdiniz?

Yeni bir araştırmaya göre günde ortalama 8 kez vücudumuz hakkında düşünüyoruz. Kadınların yaklaşık %80i kendi vücutlarından memnun değil. %40ı ise kilo kaybı hedeflerine ulaşabilmek için 3-5 yıl vermiş ya da vermeye hazırdır. Düzensiz yeme alışkanlıkları, anoreksi ve blumia gibi durumlar yiyeceklerin nasıl tüketildiği ve kalori biriktirdiği yönündeki düzensizlikler de rapor edilmiştir.

 

Sağlıklı beslenmeyle ince olmak arasında ince bir çizgi vardır. Farkı anlamak için de sağlıklı beslenilmelidir. Yemek ve kilo takıntısı olan kişi sayısı da fazladır. Kendinize sorular sorun ve sağlıklı bir yaşam tarzının inceliklerini tanıyın.

 

Kötü ya da iyi haber ve tepkilere göre yemek yeme. Stresli bir gün geçirildiğinde insan kendini bol kalorili ve lezzetli yiyeceklerle ödüllendirir. Sağlıksız beyin sinyalleri ile duygu durumuna göre yeme düzeni değiştirilir. Acıkmadan yemek yemek de diğer alışkanlıktır. 12.30 aslında düzensiz ve zamansız bir öğle yemeği vaktidir. Iş yerinde mecburen bu şekilde yenilebilir.

 

Yüksek benlik saygısı ve optizimden alışkanlıklar ve huylardan en çok da ruh halinden dolayı bir yiyecek görülünce aç olunmasa bile tüketilebilir.

 

Özenle hazırlanan sofralara kayıtsızsınız ve bu ziyafetlere dayanamıyorsunuz. Birşey izlerken yemek çok tehlikelidir, pizza gibi kalorili gıdalar her zaman bir büyük porsiyon şeklinde sipariş edilir aşırı yemenin önüne geçemeyiz. Aile toplantılarında dost buluşmalarında da bunlar kaçınılmazdır. Yeme sorunlarından biri de besin grupları çeşitsizliğidir.

 

Yani protein, karbonhidrat, kalsiyum, mineral gibi değerler tek bir sofrada ya da öğünde birleştirilmez ki bu yanlıştır. Meyve sebze, süt ürünleri, tahıllar gibi çeşitlilik sağlanmalıdır. Bunların dışında her alınan kalorinin peşine düşmek, yiyecekleri iyi ve kötü olarak ayırmak, başkalarının yeme alışkanlıklarını benimsemek, yalnızken farklı beslenmek, esktrem diyetleri takip etmek gibi yeme bozuklukları da vardır.

Bir önceki yazımız olan Mantarlı Bulgur Pilavı Malzemeleri ve Yapılışı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here