Ana sayfa Anne ~ Çocuk Adet düzensizlikleri nedenleri nelerdir

Adet düzensizlikleri nedenleri nelerdir

Adet düzensizliklerinin nedenleri nelerdir

Adet Düzensizlikleri ve Gebelik Arasındaki İlişki

Bazen kadınların adet döngüsü adı verilen aylık kanama periyodunda adet düzensizlikleri ortaya çıkan gecikmeler ve düzensizliklere, adet düzensizlikleri adı verilmektedir. Adet düzensizliklerinde adet kanamasında gecikmeler, ağrılar, ve sancılar görülebilmektedir. Adet düzensizlikleri şayet hamilelik nedeniyle görülmüyorsa genellikle bir sağlık sorununa işaret edebilmektedir.

 

Bu sağlık sorunu demir eksikliği gibi basit şikayetler olabileceği gibi, aşağıda sizlerle paylaşacağımız daha ciddi sağlık problemlerinden dolayı da kaynaklanabilmektedir. Her zaman dediğimiz gibi, bu konuda da aynı şeyi diyoruz. Her zaman uzman bir hekimle görüşmeniz en doğru karar olacaktır.

 

Adet Gecikmesi (Amenore)

Adet gecikmesi, smenore 16 yaşından büyük bayanlarda 3 ay ve daha fazla süreyle adet gecikmesi durumuna verilen isimdir. Adet gecikmesi olan kadınlarda adet gecikmesi, hamilelik gibi nedenler olmaksızın ortaya çıkmaktadır. Evet yanlış duymadınız sözkonusu gecikmeler, küçük yaştada başlayabilir, ileri yaşlarda da görülebilir.

 

Amenore bir hastalık değildir. Genellikle başka bir sağlık sorununun bir belirtisidir. Olası adet gecikmesi nedenleri, orta ya da aşırı düzeyde fiziksel veya psikolojik stres, tümörler, ve hormonal sorunlar, yeme bozuklukları (anoreksiya nervoza gibi), ağır egzersiz yapmak gibi sebepler sayılabilir. Olan polikistik over sendromu (PKOS), olan kadınlarda adet gecikmesi rahatsızlığına da rastlanılmaktadır. Bu gecikmeler çoğu zaman can sıkabilir. Ciddi kronik rahatsızlıklara da gebe olabilir. Bunun için en iyi çözüm yolu ilgili alanda uzman hekime danışmak gerektiğini unutmayın.

 

Amenore nedenleri ancak bir sağlık merkezinde muayene olarak ortaya çıkarılabilmektedir. adet gecikmesi tedavisi, adet gecikmesi (amonore9 hastalığının altında yatan nedenine bağlıdır. Şayet adet gecikmesi; aşırı kilo, stres, veya aşırı fiziksel aktivite nedenleriyle ortaya çıkmış ise bu durumda yaşam tarzınızda meydana getireceğiniz değişiklikler hastalığı geçirebilmektedir. Ayrıca diğer durumlarda ilaçlar ve oral kontraseptifler adet gecikmesi sorununu çözmeye yardımcı olabilir. Elbette başka çözüm yolları da vardır. Bizimle paylaşmak isterseniz, yorum kısmına yazabilirsiniz. Bilmeyenler için faydalı bir yorum yapmış olursunuz.

 

Adetin seyrek görülmesi (oligomenore) durumu

Seyrek adet görme hali daha çok polikistik over sendromu (PKOS) olan kişilerde görülmektedir. Polikistik over hakkında yazdığımız diğer makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz. Polikistik over hafife alınacak bir konu olmadığını diğer makalemizi okuduğunuzda anlayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Spiral Nedir Nasıl Takılır Spiral Çeşitleri başlıklı makalemizde Diyet, Doğum ve Gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here