Ana sayfa Sağlık Sivilce ve Polikistik Over Hastalığı

Sivilce ve Polikistik Over Hastalığı

Sivilce ve Polikistik Over Hastalığı

Özellikle ergenlik dönemlerinin sona ermesiyle adet düzensizliğinin yanında bir takım sivilce şikayetleri bulunan kişilerin de Polikistik Over sendromu olma riski taşıdığı bilinmektedir. Bu hususun dikkate alınarak aşırı yağlanma, adet düzensizlikleri ve sivilce şikayeti bulunan kişilerin hormon tetkiki yaptırması uygun olacaktır.

 

Genelde cilt lekesi ve cilt hastalığı şikayetlerine konu olan sivilceler, bu tür durumlarda önemli bir hastalığın habercisi de olabilmektedir. Bu hastalığın vücudun yağ dengesini bozması nedeniyle bayanlarda kalp krizi ve hastalıkları riskini de artırdığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle zayıflama ve diyet yapmak hem sağlığımız için hem de görünümümüz için önemlidir.

 

Polikistik Over Sendromu adı verilen ve her on kadından birinde görülen rahatsızlık nedeniyle günümüzde binlerce hanım, adet düzensizliği, aşırı tüylenme, sivilce şikayeti, yağlı cilt ve bebek sahibi olma ihtimalinin düşmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Polikistik Over Sendromu aynı zamanda dolaşım sistemi ve kalp karaciğer ve şeker hastalıklarına na neden olabilmektedir. Polikistik Over Sendromunda he bayan, yukarında sayılan belirtilerin hepsini göstermemektedir. Ancak hastalığın tespiti için bu belirtilerden en az 3 tanesinin bir arada görülmesi yeterli olabilmektedir.

 

Kronik görünümlü ‘Polikistik Over Sendromlu’ hastalarının belirtileri arasında ayrıca , ‘Kanda normalden daha fazla miktarlardaki LH değeri, yağlı cilt şikayeti, sivilce sorunu, Saç Dökülmesi ve tüylenme gibileri sayılabilir. Ancak Polikistik Over Sendromunun en önemli belirtisi, adet düzensizliğidir.

Polikistik Over Sendromunun tedavi yöntemleri nelerdir

Polikistik Over Sendromu hastalığından muzdairp olan bayanların yarısından çoğunun aşırı kilolu kişiler olduğu görülmektedir. İyi bir zayıflama ve diyet reçetesi sayesinde zayıflayan bayanlarda polikistik over sendromuna bağlı şikayetler de hızla kaybolmaktadır. Bundan dolayı diyet ve zayıflama merkezlerinde, polikistik sendromdan şikayetçi olan bayan hastalara iyi bir diyet reçetesi eşliğinde zayıflama egzersizleri tavsiye edilmektedir. Zayıf bayanlarda kısırlık, adet düzensizliği, aşırı kıllanma, ses kalınlığı gibi hormon hastalıkları en az seviyede görülmektedir. Rahim içi yağlanması olan bu hastalarda androjen ve insülin hormon tedavisi uygulanmakta ve hanım hastalar bu sayede normal yaşamlarına dönebilmektedir.

 

Polikistik Over Sendromunun nedenleri ve sebepleri nelerdir

Polikistik Over Sendromlu’nun tek ve en önemli nedeni, bayanlardaki karbonhidrat ve yağ metabolizmasını düzenleyen bir takım hormonların düzensizliğidir. Genelde diyabet ile birlikte seyredebilen Polikistik over hastalığı, yani rahim yağlanması olan kişilerde sıklıkla kan şekeri ölçümü de yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Epidural anestezi ile ağrısız ve sancısız doğum başlıklı makalemizde Bel Ağrısı ve Doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here