Ana sayfa Diyet ~ Zayıflama Yo-Yo Diyeti Nedir Nasıl Yapılır, Zararlı mıdır?

Yo-Yo Diyeti Nedir Nasıl Yapılır, Zararlı mıdır?

Yo-Yo Diyeti Nedir Nasıl Yapılır, Zararlı mıdır?

Yo-yo diyeti veya diğer adıyla kilo alıp verme zayıflama döngüsü ve peryodu olarak ta bilinen bu diyet türünde dönemsel olarak kilo almalar ve vermeler ile uygulanmaktadır. Çeşitli hastalıkları olanlar için tavsiye edilmemektedir. Hangi hastalığa sahip olanlar için uygun olmadığını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Sözkonusu hastalığa sahip olanlar için daha farklı diyet türlerimiz bulunmaktadır. Bu diyet türlerini diyet ve zayıflama kategorimizde bulabilirsiniz.

 

Döngüsel olarak kalıcı zayıflama elde edilmek istenmektedir. Yo-yo diyetinin ana fikri ve felsefesinde insanların diğer diyetleri uygularken bir süre sonra diyet sürecini terk edip tekrar kilo almaları yatmaktadır. Kilo almalarını tekrarlanmaması için yo-yo diyeti yapılmalı.

 

Madem ki diyeti başarıyla sonlandıramıyoruz o halde dönemsel kilo alıp vermeler ile buna çözüm getirelim anlayışıdır. Yo-yo diyeti ilk kez Kelly D. Brownell adındaki bir Amerikalı beslenme uzmanı doktor tarafından kullanılmıştır.

 

Özellikle ani kilo kayıpları ile sona eren diğer diyet türlerinde, vücut bu tür ani kilo vermeleri organizmanın açlık riski ile karşı, karşıya olduğunu sanmakta ve ona göre bir savunma mekanizması oluşturarak, vücuttaki yağlar yerine kas dokusunu kullanmaktadır. Böylece tekrar kilo almalar baş göstermeye başlar. Bu noktada tam olarak yo-yo diyeti devreye girmekte.

 

Diğer diyet türlerine göre hızlı kilo almanın önüne geçiyor. Ancak bir sonraki paragrafta belirtilen ciddi kronik hastalıkları olanlar için, tehlikeli olarak biliniyor. Belirtilen hastalıklar için yo-yo diyeti uygun değildir. Sözkonusu hastalar için doktorlar tarafından da tavsiye edilmemektedir.

 

Yo-yo diyeti sağlıklı mıdır ve Yo-Yo diyetinin sağlık riskleri tehlikeleri nelerdir?

Yo-yo diyetinin uzun süre uygulanması durumunda bazı sağlık riskleri görülme ihtimali vardır. Misal olarak Yo-Yo diyetini uzun süre tekrarlayarak uygulamak, Kalp hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, şeker hastalığına yakalanma, gibi sağlık şikayetlerinin yanında aynı zamanda ruhsal ve duygusal durum bozukluklarına da neden olabilir. Yani kısacası bu diyet türünü yapmadan önce riskli rahatsızlıklarınız varsa uygulamamanız gerekli. Daha çok sağlıklı bireylerin kullanılması tavsiye edilmektedir.

 

Ayrıca yo-yo diyeti verilen kiloların kısa sürede geri alınması, kendimize ve diyet uygulamaya olan güvenimizin de yitirilmesine sebep olmaktadır. Size tavsiyem yo-yo tarzı diyetlerin yerine sağlıklı ve kalıcı zayıflama sağlayan doğal diyet türleri uygulamanızdır.

Bir önceki yazımız olan Patates Diyeti ile Zayıflama başlıklı makalemizde Beslenme, Diyet ve Estetik hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here