Ana sayfa Diyet ~ Zayıflama Ergojenik Destekle Süper Güç

Ergojenik Destekle Süper Güç

Ergojenik Destekle Süper Güç

Dayanıklılık ve ergojenik kuvvet, yüksek performans, yağsız ve fit bir beden, gün geçtikte büyüyen kaslar… Bu hedefleri kolaylaştaran ergojenik destek ürünleriyle tanışın, farkı kısa sürede yaşayın.

 

Amacınız ister yağ yakmak olsun, ister ergojenik kas kazanmak, ister kilo almak. Muhteşem bir mekanizma halinde çalışan bedeniniz, onu doğru şekilde besleyip, doğru şekilde çalıştırdığınız sürece size istediğinizi verir. Öte yandan, ona destek olup, işini kolaylaştırmanın bazı yöntemleri de var. Elbette dopingden bahsetmiyorum. Gelişen teknoloji ile doping denetiminin artması ve dopingin zararlı yan etkileri; başarıyı ve performansı artıran doğal yöntemleri ve ürünleri öne çıkarttı. Kişisel performansı ve spordaki başarıyı artırmak için yapılan çalışmalar sonucunda, “ergojenik madde” adı verilen yeni destek ürünleri ortaya çıktı. Bu ürünler son iki yılda ilgi görmeye başladı ve kullanımı git gide yaygınlaşıyor.

 

Ergojenik terimi, “enerji kullanımını artırarak yorgunluğu geciktiren ve performansı artıran metotlar” olarak tanımlanıyor. Kullanım amaçları üç başlık altında toplanıyor. Vücudumuzun fizyolojik kapasitesine doğrudan etki ederek spordaki verimi artıran destekler var. Bazıları, kapasitemizi kısıtlayan psikolojik engelleri ortadan kaldırmak için uygulanıyor. Üçüncü grupta ise, kasın daha fazla kuvvet ve güç oluşturmasını sağlayan destekler var. Gerçek ergojenik yardımcılar kuvveti, dayanıklılığı, hızı ve beceriyi sürekli olarak artıran yöntemlerdir. Bu destek ürünleri ihtiyaç ve hedeflerinize göre kategorilere ayırıp, ne işe yaradıklarını anlattım. İster profesyonel sporcu olun, ister yaşam kalitesini artırmaya çalışan sağlıklı bir birey; ihtiyaçlarınıza yönelik ergojenik bir destek mutlaka vardır.

 

Vitamin ve ergojenik vitaminler

Vitamin ve mineraller enerji metabolizmasına, sindirim ve sinir sistemlerine, kas kasılmasına ve tüm vücuda oksijen taşınmasına yardımcı olurlar. Vitaminler iki grupta incelenir. İlk grup yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerinden oluşur. İkinci grupta ise suda çözünen vitaminler yer alır. Bunlar ise B grubu vitaminler ve C vitaminidir. Sporcular tarafından yaygın bir şekilde kullanılan vitamin ve mineraller ise şöyle sıralanabilir: Demir, magnezyum, kalsiyum, folik asit, biotin, vitamin B12. Gün içerisinde yeterli ve dengeli beslenmeyenler, fast food beslenme alışkanlığı olanlar, vejetaryenler, sigara ve alkol tüketenler ve yoğun antrenman programları olan sporcular, mutlaka vitamin ve mineral takviyesi almalı.

 

Kullanım Şekli ve Zamanı: Bu takviyeler yemek sırasında ve sonrasında alınmalı. Özellikle yağda çözünen vitaminlerin emilimi bakımından en doğru zaman bu aralık.

 

Ergojenik yağ yakıcılar

CLA (KONJÜGE LİNOLEİK ASİT)

Vücut tarafından üretilmeyen, dışarıdan alınması gereken esansiyel yağ asitlerinden biri olan linoleik asidin konjüge izomeridir. Lipoprotein lipaz (İpi) aktivitesinin artması, vücutta daha fazla yağ depolanmasına yol açar. CLA ise bu aktiviteyi önleyerek vücutta depolanan yağ miktarım azaltır. Erkeklerde bel ve karın bölgesindeki hücrelerde bu aktivite çok yoğun oluyor. Bu nedenle, özellikle bölgesel zayıflama programlarında tercih edilebilen bir destek ürün. CLA’nın diğer olası etki mekanizmaları, yağ yakıcı enzim olarak karnitin palmilerde bu aktivite çok yoğun oluyor. Bu nedenle, özellikle bölgesel zayıflama programlarında tercih edilebilen bir destek ürün. CLA’nın diğer olası etki mekanizmaları, yağ yakıcı enzim olarak adlandırılan karnitin palmitoltransferaz aktivitesini artırmasıdır. CLA’nm aynı zamanda depolanmış yağların kaslarda enerji kaynağı olarak kullanılmasına, vücuttaki yağ miktarının azaltılmasına, yağsız kas kitlesinin artırılmasına destek sağladığı kanıtlandı.

 

Kullanım Şekli ve Zamanı: Günde 2 veya 3 kez, yemeklerden 15-30 dakika önce ve aç karnınıza 1 adet alın.

 

L-KARNİTİN

L-Karnitin, insan kalp ve iskelet kasında bulunan bir bileşik. En önemli görevi, uzun zincirli yağ asitlerinin mitokondriye taşınmasını sağlayarak, yağ asit metabolizmasını kolaylaştırmak. Yapılan araştırmalara göre, düşük yoğunluklu egzersizlerde karnitin oranında herhangi bir değişiklik olmuyor. Fakat yüksek yoğunluklu egzersizlerde, hem plazma hem de kas karnitin seviyesinde önemli miktarda azalma oluyor. Antrenman sırasında bu seviyeyi yüksek tutmak için, L-Karnitin takviyesi almanın gerekliliği tartışmaya açık bir konu. Dayanıklılık sporlarında sporcular, yağ asit metabolizmasını artırarak kas glikojeninden tasarruf etmek için karnitin kullanıyorlar. Bazı araştırmalar, uzun mesafe koşucularında maksimal oksijen alımını artırdığını da kanıtladı. Ancak performansı artırma yönüyle ilgili yapılmış çalışmalar yok.

 

Kullanım Şekli ve Zamanı: Spordan önce kullanın. Tabletse spordan 30-45 dk önce, likitse 5-10 dakika önce alın.

 

İŞTAH KAPATICILAR

KROM PİKOLİNAT

Krom pikolinat, insülin hormonunun glikozun hücre içine girişini sağlamasında rol oynayan “glikoz tolerans faktör” (GTF) adlı bileşiğin ana bileşenlerinden biri. Bu yapısal özelliği sayesinde, hücre reseptörleri üzerinde insülin duyarlılığını artırıyor. Glisemik indeksi yüksek gıdalarla beslenmek ve çok fazla şeker tüketmek, vücudumuzda zaten az miktarda bulunan kromun hızla tükenmesine yol açıyor. Krom eksikliğine bağlı olarak da yorgunluk ve kilo fazlalığı gibi sorunlar ortaya çıkıyor.

 

Yapılan bazı araştırmalar, krom takviyesi ile insülin reseptörlerinin sayısının arttığını kanıtladı. Yani kromun kan şekeri kontrolünde ve diyabet tedavisinde etkin rol oynadığı kabul ediliyor. İnsülin direnci sonucu ortaya çıkan insülin artışı, vücutta daha fazla yağ depolamamıza yol açıyor. Krom takviyesiyle hem yağ kitlesini azaltabilir hem de kan şekerindeki ani dalgalanmaları önleyip, iştahınızı kontrol edebilirsiniz.

 

Bu özellikleri nedeniyle kilo kontrolü programlarında ve sporcu beslenmesinde tercih ediliyor. Ayrıca kötü kolesterol (LDL) ve trigliserit seviyelerini düşürüp, iyi kolesterol (HDL) seviyelerini yükseltiyor.

 

Kullanım Şekil ve Zamanı: Yemeklerden 45-60 dakika önce, bol suyla bir tane için.

Bir önceki yazımız olan Ruh Sağlığı Nasıl Geliştirilir? başlıklı makalemizde Depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here