Ana sayfa Sağlık Eklem Sağlığı : Glukozamin, Kondroitin, MSM, Hyaluronik Asit

Eklem Sağlığı : Glukozamin, Kondroitin, MSM, Hyaluronik Asit

Eklem Sağlığı Ürünleri (Glukozamin, Kondroitin, MSM, Hyaluronik Asit)

EKLEM SAĞLIĞI ÜRÜNLERİ (GLUKOZAMİN, KONDROİTİN, MSM, HYALURONİK ASİT)

Bir amino şeker olan glukozamin, eklem sağlığı omurlar arasındaki diskler, hücre zarları ve kıkırdak dokusu gibi vücuttaki çeşitli dokuların yapısında bulunuyor. İncinme, spor yaralanmaları, osteoartrit gibi eklem rahatsızlıklarında oluşan hasarları onarıcı özelliği var.

 

Özellikle ağrıyı azaltıp, iltihabı gideriyor. Kondroitin, suyu bağ dokuya çekerek kuvvete karşı tampon oluşturma görevini üstleniyor. Metil Sülfonil Metan (MSM) eklem, iskelet ve kas fonksiyonlarının geliştirilmesine yardımcı olan bir destek. Ayrıca ağrı kesici özelliği de mevcut.

 

Glukozamin kondroitin ve hyaluronik asit eklem sağlığı için alabilir miyim?

Hyaluronik asit ve birlikte formüle edilmiş kondroitin sülfat ve glukozamin hidroklorür ilacı ile yapılan karmaşık terapi , yaşam kalitesini etkileyen başlıca klinik semptomlara (eklem ağrısı ve fonksiyon) karşı uzun vadeli bir etki elde edilmesini sağlar.

 

Hyaluronik asit ise, eklem problemlerinde azalan eklem sıvısını yoğun bir sıvıyla takviye etmek amacıyla kullanılıyor. Bu sıvı eklem boşluğunu doldurarak, kemiklerin birbirine sürtünmesini engelliyor. Yapılan çalışmalara göre, 12 hafta boyunca glukozamin ve MSM bir arada kullanıldığında, ağrı ve şişliğin azalmasında daha yüksek etkinlik gösteriyor.

 

Eklem ağrısı glukozamin veya MSM için hangisi eklem sağlığı açısından daha iyidir?

MSM veya glukozamin verilen katılımcılar, plasebo verilen katılımcılara kıyasla ağrı ve eklem şişmesinde önemli bir iyileşme gösterdi. Ağrıyı azaltma derecesi her iki grupta da benzerdi, ancak glukozaminin eklem şişmesini azaltmada daha iyi bir etkiye sahip olduğu görüldü.

 

Böylece ağrı kesici ihtiyacınızı da büyük ölçüde azaltıyor. Ancak uyaralım; deniz kabuklularına karşı duyarlılığı olanlarda alerjik reaksiyona neden olabiliyor. Diyabet hastalarının ise doktor veya uzman diyetisyen kontrolünde kullanması öneriliyor.

 

Kullanım Şekli ve Zamanı: Yemeklerden sonra alın.

Doğru eklem sağlığı kombinasyonu

Hedefinize bağlı olarak, hangi takviyeleri bir arada kullanmanız gerektiğini öğrenin.

 

SADECE YAĞ YAKMAK İÇİN

 • L-Karnitin (antrenman öncesi 1000 mg-2000 mg)
 • CLA (öğle ve akşam yemeklerinden 30 dakika önce 1 adet)
 • Krom pikolinat (öğle ve akşam yemeklerinden 1 saat önce 1 adet)

 

SADECE KAS KAZANMAK İÇİN

 • BCAA (antrenman öncesi ve sonrasında 5′ergram)
 • Glutamin (antrenman öncesi ve gece yatmadan önce 3′er gram)
 • Kreatin (antrenman öncesi 5 gram)

 

YAĞ YAKIP KAS YAPMAK İÇİN

 • L-Karnitin (antrenman öncesi 1000 mg-2000 mg)
 • CLA (öğle ve akşam yemeklerinden 30 dakika önce 1 adet)
 • BCAA (antrenman öncesi ve sonrasında 5′er gram)

 

KİLO ALMAK İÇİN

 • Omega 3 (gün içinde 1 adet)
 • Weight Gainer (ara öğünde ve antrenman öncesinde 1 ölçek)
 • Multivitamin (sabah kahvaltıdan önce 1 adet)

 

SAĞLIKLI OLMAK İÇİN

 • Omega 3 (gün içinde 1 adet)
 • Multivitamin (sabah kahvaltıda 1 adet)
 • Glukozamin kondroitin (sabah kahvaltıda 1 adet)

 

Glukozamin MSM ve kondroitin ne için iyidir?

Kondroitin, glukozamin ve MSM kombinasyonu, sağlıklı eklemleri desteklemek için kullanılır ve osteoartrit ve diğer iltihaplı eklem problemleri olanlarda ağrıyı azaltmak için alınır. Kondroitin, glukozamin ve MSM kompleksi almayı seçerseniz.

 

Glukozamin kondroitin ile hangi ilaçlar eklem sağlığı için alınmamalıdır?

Hem glukozamin hem de kondroitin, morarma ve/veya kanama riskini artırarak antikoagülan/antiplatelet ilaçlarla etkileşime girebilir.

 

Doktorlar neden glukozamin önermiyor?

Glukozamin ürünleri kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarından elde edilebileceğinden, takviyenin kabuklu deniz ürünleri alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyona neden olabileceği endişesi vardır. Glukozamin astımı kötüleştirebilir. Glukozaminin göz basıncını artırabileceğine dair bazı endişeler var.

 

Eklem sağlığı için glukozaminden daha iyi olan nedir?

Glukozamin gibi, kondroitin de kıkırdak yapı taşıdır. Ayrıca osteoartritten kıkırdak parçalanmasını önlemeye yardımcı olabilir. Birçok klinik çalışma, kondroitinin osteoartritli kişilerde eklem ağrısını ve sertliğini azaltabildiğini bulmuştur.

 

Eklemlerimi doğal olarak nasıl yağlayabilirim?

Sağlıklı yağlar tüketmek eklem sağlığını ve yağlamayı artırabilir. Sağlıklı yağ oranı yüksek yiyecekler arasında somon, alabalık, uskumru, avokado, zeytinyağı, badem, ceviz ve chia tohumları bulunur. Bu gıdalardaki omega-3 yağ asitleri eklem yağlamasına yardımcı olacaktır.

 

Eklemlerim ağrıyorsa hangi vitaminim eksik?

Düşük D vitamini seviyesine sahip kişilerde sıklıkla eklem ağrısı görülür. D vitamini takviyeleri, D vitamini eksikliği olan bazı kişilerde eklem ağrısını tedavi edebilir.

 

Ağrı için sert eklemleri yağlamanın en hızlı yolu nedir?

Sert ekleminize günde birkaç kez 15 ila 20 dakika soğuk kompres veya buz torbası uygulayın. Bu, iltihaplanmayı veya şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir ve eklemi hareket ettirebilir. Ayrıca ağrı reseptörlerini köreltebilir, böylece daha az ağrı yaşarsınız. Isı aynı zamanda eklemler ve kaslar için de tedavi edicidir.

 

Eklem iltihabını azaltmanın en hızlı yolu nedir?

Eklem iltihabınızın ani bir yaralanmadan kaynaklandığını düşünüyorsanız, ağrı ve şişliği azaltmak için RICE (dinlenme, buz, kompresyon ve yükseltme) yöntemi tedavinin ilk adımıdır. RICE tedavisinden sonra ağrı ve şişlik azalmazsa bir ortopediste görünün.

Bir önceki yazımız olan Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir başlıklı makalemizde Beslenme, Diyet ve Gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here