Ana sayfa Güzellik Ciddi Deri Reaksiyonları Neden Olan Bitkiler

Ciddi Deri Reaksiyonları Neden Olan Bitkiler

Ciddi Deri Reaksiyonlarına Neden Olan Bitkiler

Ciddi deri reaksiyonları belirtileri yavaş nefes almak, nabzın zayıf olması ve tepkisizliktir. Birilerinden yardım çağırmasını isteyin ya da kişinin acil yardıma ihtiyacı yoksa siz 112′yi arayın. Hava yolunu, nefes almayı ve kan dolaşımını kontrol edin. Kişiyi yan yatırın. Tıbbi yardım gelene kadar yanından ayrılmayın.

 

Ciddi Deri Reaksiyonları Neden Olan Bitkiler

En sık rastlanan ciddi deri reaksiyonlarına neden olan bitkiler zehirli sarmaşık, zehirli meşe ve zehirli sumaktır. Bu üç bitki de köklerinde, gövdelerinde, yapraklarında ve meyvelerinde bulunan zehirli bir özsu salgılar. Bitkilere dokunmakla zehir kolayca geçebilir. Bitkiler yakılırsa çıkan duman gözleri, cildi, boğazı ve ciğerleri tahriş edebilir. Ayrıca bitkilere sürünen evcil hayvanlar da tüylerinde bu tahriş edici maddeyi taşıyabilir.

 

Zehirli sarmaşık ve zehirli meşe yaprakları üçlü gruplar halinde büyür. Dolayısıyla bilmediğiniz üç yapraklı bitkiler konusunda dikkatli olun.

 

Dermatitise deri reaksiyonu olabilen zehirli bitki hangisidir?

Zehirli sarmaşık, zehirli meşe ve zehirli sumak, yaprak veya diğer bitki parçaları zedelendiğinde, hasar gördüğünde veya yandığında bir yağ olan urushiol salar. Yağ cilde temas ettiğinde, kontakt dermatit olarak anılan bir alerjik reaksiyon, maruz kalan çoğu insanda şişlik veya kabarcıklarla birlikte kaşıntılı kırmızı bir döküntü olarak ortaya çıkar.

 

Zehirlenme Belirtileri

Zehirli sumak yaprakları genelde bir gövdede 7-13 çift ve tepede tek bir yaprakçık olarak büyür. Zehirlenme belirtileri kızarıklık, kaşınma, döküntü, ateş ve baş ağrısıdır. Birkaç gün sonra sivilceye benzer küçük su kabarcıkları oluşabilir. Bunlardan çıkan salgılar zehri bulaştırmaz.

 

Anında bakım: Uzun kollu kıyafetler ve pantalon giyerek cildinizi koruyun. Bu zehirli bitkiyle temas eden kıyafetlerinizi ve ayakkabılarınızı çıkartın. Zehirli bitkiye değer değmez cildinizin etkilenen bölümlerini su ve sabun ile yıkayın. Bu bölgeyi kaşımayın; enfeksiyonu yayabilirsiniz. Kaşınmayı hafifletmek için kalamin losyonu ve antihistaminler kullanılabilir. Daha ciddi reaksiyonlarda doktorunuza danışmalısınız.

 

Şiddetli deri reaksiyonu ve kaşıntıya neden olan bitki hangisidir?

Hangi bitkiler deri döküntülerine neden olur? Pek çok bitki cilt tahrişine neden olabilir, ancak yaygın suçlular arasında zehirli sarmaşık, zehirli meşe, zehirli sumak, dev domuz otu, bebek nefesi, kurşun otu, ısırgan otu ve kanarya otu bulunur.

 

Bitkiler deri reaksiyonu nedeni olabilir mi?

Bazı süs bitkileri de dahil olmak üzere birçok bitki kimyasal tahrişe neden olabilir. Anemon, papatya, akasma, dağda kar (Euphorbia) ve Karaca ot, dokunulduğunda ciltte kızarıklıklara ve tahrişe neden olabilen bitkiler arasındadır.

 

Hangi bitki iltihaplı cilde dokunulduğunda kötüleşir?

Zehirli sarmaşık, çoğu iklimde sarmaşıklar veya alçak çalılar olarak büyür. Zehirli sarmaşık bitkisindeki her yaprağın üç küçük yaprağı vardır. Zehirli sarmaşık bitkisinin herhangi bir yerine dokunmak, bazen maruz kaldıktan sonraki saatler içinde, kırmızı, şiş deri, kabarcıklar ve şiddetli kaşıntıya neden olabilir.

 

Deri reaksiyonları ve kaşıntıya neden olan bir zehir var mı?

Siyanür, akut zehirlenmeye neden olmasının yanı sıra, siyanürün tahriş edici özelliğinden dolayı ciltte reaksiyonlara neden olabilir ve bu nedenle, bizim olgumuzda da görüldüğü gibi, kaşıntı, kabarcıklanma ve ciltte bozulma ile karakterize olan ve “siyanür döküntüsü” olarak adlandırılan tahriş edici bir dermatite neden olabilir.

 

Dokunmak için en ölümcül bitki hangisidir?

  • Dev yaban otu.
  • Çiçek açan dev domuz otu
  • Zehirli baldıran
  • Benekli su baldıran
  • Yabani yaban havucu

 

Hangi bitki deri reaksiyonları ve anında ölüme neden olur?

Deadly Nightshade, bu bitkinin çiçekleri küçük, kırmızımsı mor ve boru şeklindedir ancak bitkinin en öldürücü kısmı meyveleridir. Belladonna’da bulunan atropin sinir sistemini bozar ve vücudun nefes alma ve kalp atış hızını düzenleme yeteneğini yok ederek ölüme yol açabilir.

 

Hangi bitkiler siyanür içerir?

Siyanür, bazı gıdalarda ve manyok, lima fasulyesi ve badem gibi bazı bitkilerde bulunan doğal maddelerden salınır. Kayısı, elma ve şeftali gibi yaygın meyvelerin çekirdekleri ve tohumları, siyanüre metabolize olan önemli miktarda kimyasal içerebilir.

 

Hangi ilaç deri reaksiyonları gösterir ve cildinizi kaşındırır?

Opioidler, antimalaryaller ve hidroksietil nişasta gibi bazı ilaçların cilt lezyonları olmadan kaşıntıya neden olduğu bilinmektedir. Bu ilaçların neden olduğu kaşıntının klinik özellikleri ve altında yatan önerilen mekanizmalar özel olarak araştırılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Cilt Bakımı için Hafta sonu Detoksu başlıklı makalemizde Cilt Bakımı, Kahve ve Karaciğer hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here