Ana sayfa Sağlık Öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe ne iyi gelir sorusundan önce öksürüğün sebebini belirlemeli. Öksürük genellikle soğuk algınlığında ortaya çıkar. Soğuk algınlığı kadar yaygın bir nedeni ise alerjiktir. Öksürük bir hastalık olarak bilinse de, aslında vücut için önemli bir görevi vardır. Boğazın ve nefes yollarının temiz ve açık kalması için zaman zaman öksürük oluşur. Öksürük ani bir refleks ile oluşur.

 

Öksürüğe ne iyi gelir?

Bu refleks sayesinde mikroplar, boğazı tahriş eden maddeler, solunum yoluna ve akciğere ilerleyemez. Ancak zararlı olan ve hastalık sayılacak durum, öksürük sayısının fazla olmasıdır. Öksürük sayısı normalden fazla olduğunda mikropları uzaklaştırmaya vücutsal reflekslerin yetmediği anlaşılabilir.

 

Böyle durumlarda da devreye doğal tedaviler ya da ilaç tedavisi girmelidir. Öksürüğünüz doğal yöntemler ile tedavi edilebilecek kadar ilerlememiş ise, evinizde yapabileceğiniz yöntemler ile boğazınızı rahatlatabilirsiniz.

 

Öksürüğü Kesmenin Yolları

Peki evde öksürük için ne yapabilirsiniz? Öksürüğe ne iyi gelir ? bütün soruların cevabı yazımızın devamındadır.

 

Öksürüğe ne iyi gelir : Karabiberli Bal

Bal ve karabiber boğaz için iyi gelecektir. 1 tatlı kaşığı balın içerisine 1 çay kaşığı kadar karabiberi ekleyin ve iyice karıştırın. Bunu yiyin ver arkasından da bir bardak süt için. Bu yöntemi hem yetişkinler hem de çocuklar kullanabilirler. Karabiber boğazınızı ve öksürüğünüzü kabartırken, bal ve arkasından içeceğiniz süt yatıştıracaktır. Bunu gün içerisinde sabah ve akşam olarak 2 kere yapabilirsiniz. Ancak daha fazla tüketmenizi önermiyoruz.

 

Limonlu Pekmez

 

Öksürük olduğunuz zamanlarda sıvı alımı özellikle de ılık su alımı çok önemlidir. Sıvı alımı vücuttan bakterilerin atılması için çok faydalıdır. İçeceğiniz kadar ölçüde pekmezin içine yarım limon sıkarak öksürükten kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken dut, üzüm veya keçiboynuzu pekmezi de kullanabilirsiniz. Bu bitkiler oldukça faydalıdır. Hatta bazı diğer rahatsızlıklarınıza bile çözüm yolu olabilir.

 

Videoda dut pekmezi kullanılmıştır. Pekmezin içine limonu sıktıktan sonra karıştırın. Daha sonra sabah ve akşam olmak üzere bir kaşık için. Böylece doğal yollarla öksürük şurubunu doğal yollarla yapmış olacaksınız. Hem öksürükten kurtulacaksınız, hem de zayıflamaya birebirdir. Videoda belirtilen bilgiler ışığında hareket etmeniz halinde eski sağlığınıza kısa sürede kavuşmuş olacaksınız.

 

Ayrıca öksürüğü kesen bitkiler ve içecekler içinde aşağıdaki yazılara göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir başlıklı makalemizde Beslenme, Diyet ve Gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Öksürük krizlerim hiç kesilmiyor ya…. Hele bu korona virüsü muhabbetinden sonra iyice korkmaya başladım 🙁 Umarım korana virüsü olmamışımdır

  2. Korona virüsünden dolayı insanlar ister istemez psikolojik olarak etkilenip grip yada nezle oluyor. Haliyle öksürüklerde baş göstermeye başlıyor. Kısa sürede geçirecek öksürük ilaçları lazım oluyor. Öksürük için ne iyi gelir diye aradım sizin önerilerinizi ve paylaşımlarınızı gördüm. Hemen denemeye başlayacağım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here