Ana sayfa Sağlık Adet öncesi sendromu

Adet öncesi sendromu

Adet Öncesi Sendromu

Adet Öncesi Sendromu Nedir?

Yumurtalıklar progesteron ürettiği sırada, adet öncesi sendromu başlayarak yumurtlama ve adet dönemi arasındaki günlerde meydana gelen belirtilerin (şişkinlik, baş ağrıları, ruh halinin çalkantılı olması ve depresyon dahil) toplamına, Adet Öncesi Sendromu (PMS) adı verilir.

 

Yumurtlayan kadınların en az %75′i, bir veya daha fazla kez PMS sendromu yaşar. Bu kadınların sadece yaklaşık %5′i, Adet Öncesi Sendromunun (PMS) tıbbi tanımına girebilecek, hayatlarını ve ilişkilerini altüst eden düzeyde, şiddetli belirtiler yaşarlar.

 

Adet öncesi sendromunun kesin nedenleri bilinmemektedir. Araştırmalar, adet öncesi sendromu yaşayan kadınların, seks hormonu düzeylerinin dalgalanmasına anormal tepki veren beyin kimyasallarına (özellikle de GABA ya da gammaaminobutyric asit adı verilen bir kimyasala) sahip olduğunu göstermektedir. Geçmişte, adet öncesi sendromun normal belirtilere duygusal olarak aşın tepki verme olduğu ve esasında da psikiyatrik bir problem olduğu ileri sürülmüştü. Böyle bir görüş artık olası görünmemektedir.

 

Adet Öncesi Sendromu Belirtileri

Adet Öncesi Sendromunun en yaygın fiziksel belirtisi, yorgunluktur ve bunu takiben de şekerli yiyeceklere duyulan aşın istek, karında şişkinlik, el ve ayakların şişmesi, baş ağrılan, göğüslerde hassasiyet ve mide bulantısı veya diğer gastrointestinal rahatsızlıklardır.

 

Depresyon ve sinirlilik ya da alınganlık hali, en yaygın şekilde bildirilen psikolojik belirtilerdir. Bazı kadınların ruh halleri çalkantılı olur, ağlamaklı olurlar, konsantrasyon ve hafıza sorunu yaşarlar.

 

Diş eti iltihabı, uçuklar, şiş tükürük bezleri, ve dişle ilgili işlemler sırasında aşın kanama gibi, ağız ve diş sağlığı sorunları da meydana gelebilir.

 

Adet Öncesi Sendromu Tedavisi

Adet dönemizin ve buna eşlik eden herhangi bir belirtinin çizelgesini yapmanız, hem size, hem de doktorunuzun bir tedavi planı belirlemesine yardımcı olur. Beslenmenizde ufak bir değişiklik yapmak ve fiziksel aktiviteyi artırmak, adet öncesi sendromu tedavisinde ilk sırada yer alır.

 

adet öncesi sendromu bitkisel tedavi

Daha fazla kalsiyum (her gün 1200 miligramlık ilave kalsiyum almak belirtileri giderebilecektir), magnezyum, E ve B6 vitaminleri almak, aynı zamanda da kafein, nikotin, alkol ve tuzdan uzak durmak, ayrıca tavsiye edilebilir.

 

adet öncesi sendromuna ne iyi gelir

Bazı kadınlar, öğünleri günde 5 veya 6′ ya bölerek, azar azar yemenin belirtileri azaltmaya faydası dokunduğunu keşfetmişlerdir. Düzenli egzersiz de, endorfin (beyinde bulunan mutluluk hissi veren maddeler) düzeyini yükseltip, şişkinliği azaltarak, çalkantılı ruh halini kısmen giderebilir.

 

adet öncesi sendromu ilaçları

Reçeteli ilaç tedavisinde, birer antidepresan olan, selektif serotonin gerialım inhibitörler ve adet öncesi sendromun yarattığı bazı fiziksel rahatsızlıklan gidermeye yardımcı olan prostaglandin (ağrı alıcısı) yer alabilir.

 

adet öncesi sendromu nasıl atlatılır

Şiddetli adet öncesi sendromu için, gonadotropin salımı yaptıran hormon agonistleri adı verilen, estrojen üretimini engelleyen ilaçların, belirtileri azalttığı kanıtlanmıştır. Ancak bu ilaçları almak, adet döngünüzü tamamen ortadan kaldıracağı gibi menopoza benzer belirtilere da yol açabilir ve osteoporoz riskinizi de artırabilir.

 

Premenstrüel sendrom ne kadar sürer?

Premenstrüel Sendrom (PMS) Nedir? Premenstrüel sendrom (PMS), bir kızın adet döneminden önce veya sırasında ruh hali ve vücudunun değişmesidir. Adetten önceki 4 gün boyunca genellikle en kötü durumdadır. PMS genellikle adet başladıktan 2 ila 3 gün sonra geçer.

 

Premenstrüel sendrom ne zaman ortaya çıkar?

PMS, luteal fazın son haftasında (menstrüasyondan 1 ila 2 hafta önce) ortaya çıkan bir dizi fiziksel, duygusal ve davranışsal semptomdur. Semptomlar genellikle adetin başlamasından 5 gün önce başlar ve kanama başladıktan 4 gün sonra kaybolur.

 

Adetiniz gelmeden önce nasıl hissediyorsunuz?

Karın krampları, adet döneminize yakın günlerde başlayabilir ve adetiniz başladığında birkaç gün veya daha uzun sürebilir. Krampların şiddeti hafif, hafif ağrılardan olağan aktivitelerinize katılmanızı engelleyen aşırı ağrılara kadar değişebilir. Alt karın bölgesinde adet krampları hissedilir.

 

Adet öncesi beyaz akıntı nedir?

Döneminizden önce görebileceğiniz beyaz akıntı, lökore olarak bilinir. Vajinadan dökülen sıvı ve hücrelerle doludur ve bazen hafif sarı görünebilir. Adet döngünüzün bu kısmına luteal faz denir. Bu, progesteron hormonunun vücudunuzda zirve yaptığı zamandır.

 

Adetinizden bir hafta önce vücudunuza ne olur?

Döneminiz başlamadan bir veya iki hafta önce şişkinlik, baş ağrısı, ruh hali değişimleri veya diğer fiziksel ve duygusal değişiklikleri fark edebilirsiniz. Bu aylık semptomlar, adet öncesi sendromu veya PMS olarak bilinir. Kadınların yaklaşık %85’i bir dereceye kadar PMS yaşar.

Bir önceki yazımız olan Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir başlıklı makalemizde Beslenme, Diyet ve Gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here