Ana sayfa Anne ~ Çocuk Adet Sancıları Nasıl Geçer Endometriozis ve Dismenore

Adet Sancıları Nasıl Geçer Endometriozis ve Dismenore

Adet Sancıları Nasıl Geçer Endometriozis ve Dismenore

Adet Sancıları Nasıl Geçer

Adet sancıları ve adet görme şikayeti olan kişilerin, bazen ısıtma pedleri kullanması, veya sıcak banyo yapmaları tavsiye edilmektedir. Bu yöntemler adet sancısını azaltıcı etki yapmaktadır. Ağrı kesiciler de adet sancılarını geçirmek için yardımcı olabilir. Doktorlar, doğum kontrol hapları ya da doğum kontrol iğnelerini de adet sancısı olan kadınlara tavsiye etmektedir.

 

Şiddetli adet krampları için ne zaman hastaneye gitmelisiniz?

Kramplarınız çok şiddetliyse, ağrı, kusma veya bayılma ile 24 saat iki katına çıkamayacak durumdaysanız, acil servise gitmeniz gerekir.

 

Endometriozis

Endometriozis genellikle bir kadının rahim içinde büyüyen dokularınınrahim dışında büyümesi olarak tanımlanmaktadır. Endometriozis adet döneminin ilk birkaç gün öncesinde ve adet sırasında ağrıya neden olabilir. Endometriozis olan kadınların yüzde 50 ila yüzde 30unda kısırlık yani gebe kalamama riski görülmektedir. Bu da kadınlarda kısırlığın nedenleri arasında en yaygın görülen 3. nedendir. . Endometriozis olan kadınlarda adet dönemi oldukça sancılı ve ağrılı geçebilmektedir.

 

Endometriozis ağrılarını gidermek için tedavisinde ağrı kesici ilaçlar, hormon tedavisi ve cerrahi yöntemler de dahil olmak üzere çeşitli yolları bulunmaktadır.

 

Endometriozisli bir kadın için dönemler neden bu kadar acı vericidir?

Endometriozisli kadınlarda, bu astar uterusun dışında, genellikle yumurtalıkların etrafında veya uterusun altında posterior çıkmaz denilen bir alanda büyür. Birikip parçalandıkça, pelvis içinde az miktarda kanamaya neden olur. Bu ağrı, iltihaplanma, şişme ve yara izine yol açar.

 

Endometriozis ile ilişkili kısırlık sorunları için bir takım tedavi yolları vardır. infertilite için bazı tedaviler de vardır. Klasik tüp bebek tedavisi (vitro fertilizasyon) Endometriozis hastalarında kullanılan en garantili kısırlık tedavisidir. Bu sayede hamilelik ihtimali bir hayli arttırılabilmektedir. Diğer yandan Endometriozis hastalığının tedavisi için hormon tedavileri ve cerrahi diğer kısırlık tedavi seçenekleri sunuyoruz.

 

Endometriozis ağrısı dayanılmaz olduğunda ne yaparsınız?

 • Kablosuz bir ısıtma yastığına yatırım yapın. 2015 yılında teşhis edilen Meg Connolly’ye göre, bir ısıtma yastığı endometriozis ağrısı için en iyi ev ilaçlarından biridir.
 • Pirinç çorabı kullanın.
 • Sıcak banyolar yapın.
 • Nemli kalın.
 • Bir TENS makinesi deneyin.
 • İlaçları el altında bulundurun.

 

Dismenore

Dismenore, ağrılı adet görme rahatsızlığı olarak ta bilinmektedir. Her ne kadar şiddetli adet sancısına neden olsa da ciddi bir sağlık riski bulunmamaktadır. Dismenore genellikle enfeksiyonlar, endometriozis, ya da yumurtalık kisti ile karıştırılabilmektedir.

 

Dismenoreyi tedavi etmenin en hızlı yolu nedir?

 • En iyi rahatlama için, kanama veya kramp başlar başlamaz ibuprofen alın.
 • Belinize veya karnınıza bir ısıtma yastığı veya sıcak su şişesi yerleştirin.
 • Gerektiğinde dinlenin.
 • Kafein içeren yiyeceklerden kaçının.
 • Sigara içmekten ve alkol almaktan kaçının.
 • Alt sırtınıza ve karnınıza masaj yapın.

 

Dismenore ve endometriozis aynı şey midir?

Sekonder dismenore, çoğunlukla endometriozis olmak üzere diğer tıbbi durumlardan kaynaklanır. Bu, endometriyal dokunun uterus dışına implante olduğu bir durumdur. Endometriozis sıklıkla iç kanamaya, enfeksiyona ve pelvik ağrıya neden olur.

 

Adet kramplarının aşırı derecede ağrılı olması normal midir?

Adet gören kadınların yarısından fazlasının her ay 1 ila 2 gün arasında ağrıları olur. Genellikle ağrı hafiftir. Ancak bazı kadınlar için ağrı o kadar şiddetlidir ki ayda birkaç gün normal aktivitelerini yapmalarını engeller.

 

Adet sancıları hangi yiyecekleri daha kötü yapar?

Kahvenin krampları arttırdığı tespit edildi. Rafine şeker, yaygın yemeklik yağlar, trans yağlar, süt ürünleri, işlenmiş ve kırmızı et, rafine tahıllar ve alkol, yüksek derecede iltihaplı gıdalar olarak kabul edilir. Bu ‘inflamatuar gıdaların’ prostaglandin salınımının artmasına neden olduğu düşünülmektedir.

 

Adet sancıları için soğuk yemek mi yoksa sıcak yemek mi daha iyidir?

Sıcak yiyecekler vücut ısısını arttırır ve bu da ağrının yoğunluğunu arttırır. Kadınların genellikle adet döneminde soğuk yiyecekler tüketmesi önerilir.

 

Isıtma yastıkları adet sancıları daha da kötüleştirebilir mi?

Ne yazık ki evet. Bir ısıtma yastığının aşırı kullanımı geri tepebilir ve menstrüel krampların kötüleşmesine neden olabilir. Kendiniz için bir denge bulmak için sıcak ve soğuk terapi arasında geçiş yapmayı deneyin.

 

Adet sancıları yaşla birlikte artar mı?

İkincil dismenore olarakta söyleyebiliriz. Bu, endometriozis veya fibroidler gibi altta yatan bir tıbbi durumun neden olduğu ağrıdır. Bu tip dönem ağrıları yaşla birlikte daha da kötüleşir. Genellikle 30’lu veya 40’lı yaşlarınızdayken, dönemleriniz başladıktan yıllar sonra olabilir.

Bir önceki yazımız olan Prematüre over yetmezliği (POF) ~ Rahim Miyomları başlıklı makalemizde Gebelik ve Oströjen hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here