Ana sayfa Lezzetli Tarifler Aşure

Aşure

Aşure

Aşure ne demek?

Aşure Sünni Müslümanlar için önemli bir oruç günü olan Muharrem ayının onuncu günü. Alevi ve Şii Müslümanlar arasında ise Hüseyin’in şehadet yıldönümü.

 

Aşure Malzemeleri ve Aşure Tarifi Aşure Nasıl Yapılır?

Hazır muharrem ayındayken sizlerle bu güzide aşure tarifini paylaşmak istedim. Gerçi hanımlar artık aşure yapmak için aşure ayını beklemiyor. Çünkü aşure bir yıl boyunca beklenemeyecek kadar özlene biliyor.

 

Yine de bu tatlı tarifimizin en lezzetli hali Muharrem’ül-Haram ayında oluyor. Aşura gününüzü tebrik ederim. İsterseniz hemen tarifimizin malzemelerini sayıp yapılışına başlayalım. Kolay gelsin.

 

Malzemeleri

 • Yarım kilo buğday
 • 1 su bardağı nohut
 • 1 su bardağı kuru fasulye
 • 1 çay bardağı pirinç
 • 150 gram kuru veya yaş kayısı
 • 50 gram kuş üzümü
 • 100 gram kuru incir
 • 1 kilo toz şeker

 

Yapılışı

Aşure yapımından bir gün önce malzemelerimizi büyükçe bir tencerede sıcak suda bekletmelisiniz. Suyumuzu çeşme suyundan kullanmamalıyız. Yarım kilo Buğdayı, bir su bardağı nohutu ve bir su bardağı kuru fasulyeyi bir gün önceden suda bekletmeli kabarmasını sağlamalıyız.

 

Ertesi gün dinlenen malzemenizi tekrar ateşe alın ve 3 saat kadar kaynatın. Pişen buğdayınıza 1 çay bardağı pirinç ilave edin. Tüm malzemeler pişince hepsini aynı tencereye alın.20 dakika kadar daha bir arada pişirin. İçine 150 gram kuru yada yaş kayısı, 50 gram kuş üzümü, 50 gram kuru üzüm ve 100 gramda minik parçalara ayrılmış kuru incir ilave ederek 20 dakika daha kaynatın.

 

Suyu azaldıkça kaynamış sıcak su ilave edebilirsiniz. Kıvamını da dilediğiniz gibi sulu yada koyu yapabilirsiniz. En son bir kilo toz şekeri de ilave edip 10 dakika daha kaynatıp ateşten alabilirsiniz.

 

Kaselere aldığınız aşureyi bolca fındık, ceviz ve fıstık eklemeniz lezzetini arttıracaktır. Dilerseniz tarçın da çok yakışır ve yine mevsimine göre minik doğranmış taze meyvelerle de süsleyebilirsiniz. (elma, armut veya nar kullanabilirsiniz.) Aşure tarifimiz burada bitiyor. Allah’ın izniyle tadınız hiç kaçmasın, afiyetle yiyiniz.

 

Dünyanın en eski tatlısı nedir?

Dünyanın en yüksek kum tepelerinden birinin tepesinde dururken, sanki ayaklarımızın altındaki kum sonsuzluğa uzanıyormuş gibi hissettirdi. Sonsuz bir şekilde okyanusa doğru yuvarlanan kırmızı kumullarıyla Namib, dünyanın en eski çölüdür ve Namibya’nın tüm Atlantik kıyısı boyunca uzanan bir silis denizi.

 

Aşure buğdayı nedir?

Sert ve beyaz buğdaydan yapılır. İzmir, Konya, Şanlıurfa, Gaziantep yörelerinden hasat edilen Republic 76 adlı beyaz iri taneli buğdaylardan işlenir. Aşure ayında aşure yapımında kullanıldığı gibi meze ve çorba yapımında da tercih edilmektedir.

 

Aşure gücü nedir?

Ōtsutsuki soyundan dolayı Aşure, güçlü bir yaşam gücüne ve fiziksel enerjiye sahipti ve bu ona aşırı uzun ömür, dayanıklılık ve canlılık veriyordu. Bundan, kuyruklu bir canavarın çıkarılmasından kurtulabilirdi. Onun soyu, tüm kuyruklu canavarların çakrasıyla senkronize olabilmesinin bir nedenidir.

 

Tatlıyı önce hangi ülke yer?

Bir TV sunucusu ve görünüşe göre yaşam tarzı ve ebeveynlik uzmanı Brandi Milloy’a göre, Almanlar önce tatlı yer. Bu iddia, ailesinin Almanya’da yaşadığı bir döneme işaret ediyor. Babası ABD ordusunda görev yaptı ve Avrupa yemek yeme tarzını benimsemeye meraklıydı, ailesi genellikle önce tatlı yerdi.

 

Dünyanın en eski pastası kaç yaşında?

Dünyanın en eski düğün pastası 113 yaşına kadar yaşadı ve Hampshire, Basingstoke’daki Willis Müzesi’nde sergileniyor. Guinness Dünya Rekoru kıran pasta ta 1898’de yapıldı! Viktorya dönemi meyveli keki hala özenle dekore edilmiş ve buzludur.

 

En iyi tatlılar hangi ülkede var?

 • Fransa: Krem Brulee.
 • Amerika: Elmalı Turta.
 • Türkiye: Baklava.
 • İtalya: Gelato.
 • Peru: Pikaronlar.
 • Rusya: Syrniki.
 • İspanya: Santiago pastası.
 • Japonya: Mochi.

Bir önceki yazımız olan Pekmezli Kurabiye başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here