Ana sayfa Anne ~ Çocuk Çocuk Felci Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Felci Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Felci Belirtileri ve Tedavisi
Çocuk Felci Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk felci nedir?

Çocuk felci (daha doğru ifade­siyle poliomyelitis) bir viral enfeksiyondur. Beyin ve omuri­liğe saldırabilir. Kalıcı felce ve solunumu kontrol eden kasların felç olmasına bağlı olarak ölüme sebebiyet verir.

 

Bir zamanlar genç çocuklar arasında çok yaygın olan ve kolaylıkla bulaşan bir hastalık olan çocuk felci, 1950′li yıllarda geliştirilen aşısı sayesinde, şimdilerde gelişmiş ülkelerde son derece nadir rastlanan bir hastalıktır. Bununla beraber, hijyen standartlarının düşük olduğu ve aşılamanın yaygın olmadığı az gelişmiş ülkelerde hala ortaya çıkmaktadır. Az gelişmiş bir ülkeye seyahat edecekseniz, aşılanmış olduğu­nuzdan emin olun.

 

Çocuk felci sonrası sendromu, zayıflamış ya da felç olmuş kaslarının kullanımı tamamen iyileşmiş kişilerde, semptomların nadiren tekrar görülmesi durumudur.

 

Çocuk felci belirtileri

Çocuk felci hastalığının ilk semptomları;

  • baş ağrısı,
  • ateş,
  • kusma ve boğaz ağrısı

 

Çocuk felci, hafif veya şiddetli semptomlarla başlayabilir. Bazı vakalarda hiçbir semptom görülmeyebilir. Bununla birlikte, çocuk felcinin en yaygın belirtileri şunlardır:

Ateş

Çocuk felci vakalarının çoğunda ateş görülür. Ateş genellikle 38 derecenin üzerindedir.

 

Baş Ağrısı

Baş ağrısı, çocuk felci hastalarında sık görülen bir belirtidir. Baş ağrısı, genellikle ateşle birlikte ortaya çıkar ve şiddetli olabilir.

 

Boğaz Ağrısı

Çocuk felci hastalarında boğaz ağrısı da sık görülen bir belirtidir. Boğaz ağrısı genellikle yutkunmayı zorlaştırır.

 

Kusma

Çocuk felci hastalarının bir kısmında kusma görülebilir. Kusma, genellikle ateşle birlikte ortaya çıkar.

 

Çocuk felci
Çocuk felci

 

Kas Ağrısı ve Zayıflık

Çocuk felci hastaları, kas ağrısı ve zayıflık gibi semptomlar yaşayabilir. Bu semptomlar, genellikle bacaklarda veya kollarda başlar ve yayılır. Kaslarda ağrı, sertlik veya hassasiyet de görülebilir.

 

Çocuk felci

Felç, çocuk felci hastalarında en ciddi semptomlardan biridir. Felç, çocuğun bir veya daha fazla kas grubunun kontrolünü kaybetmesine neden olur. Felç genellikle bacaklarda başlar ve yayılır. Nadir durumlarda, solunum kasları da etkilenebilir ve bu da solunum problemlerine neden olabilir.

 

Kötü bir grip vakası ile kolaylıkla karıştırılabilir. Birkaç gün sonra, genellikle bacakları ve alt gövdeyi etkileyen adale zayıflığı başlar. Çocuk felcinin en ciddi neticesi, solunumu düzenleyen kasları kontrol eden brainstem’in enfeksiyon almasıdır. Eğer solunum durursa ve kişi bir solunum destek cihazına bağlı değilse, kişi ölecektir.

 

Çocuk felci tedavi

Çocuk felci aşısı, tüm yaşam boyu bağışıklık sağlamak üzere, çocukluk çağında yapılır. Çocuk felci virüsünü öldürebilecek bir ilaç yoktur. Felcin tedavisi, hangi kasların etkilendiğine bağlıdır. Felçli kasların hasar görmesi, fizik tedavi ile önlenebilir.

 

Bu suretle felç olmuş yüzde 50′si tamamen iyileşir ve yüzde 25′ten azı, ömür boyu felç olur. Doktorlar, çocuk felci sonrası sendromunu, fizik tedavi ile iyileş­tirmektedir.

 

Çocuk felci için özel bir tedavi yöntemi yoktur. Bununla birlikte, semptomların hafifletilmesi ve komplikasyonların önlenmesi için tedavi gereklidir

Bir önceki yazımız olan Bebeklere Fazla Oksijen Vermek Hayati Risk Taşıyor mu? başlıklı makalemizde Doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here