Ana sayfa Anne ~ Çocuk Emzirme Döneminde İlaç Kullanımı

Emzirme Döneminde İlaç Kullanımı

Emzirme Döneminde İlaç Kullanımı

Hamilelik bittikten sonra anneler bebeklerini emzirmeye başlarlar. Bu emzirme dönemiyle ilgili olarak dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de ilaç kullanımıdır.

 

Emzirme Döneminde İlaç Kullanımı

Emzirme döneminde ilaç kullanımında son söz mutlaka tedaviyle ilgilenen doktorunuzda olmalıdır. Ek olarak sizler için yaptığımız araştırmada aşağıdaki kimyasal maddelerin ve ilaçların kullanılması durumunda mutlaka emzirmenin kesilmesi önerilmektedir. İşte o ilaçlar ve kimyasal maddeler.

 

Kanser ilaçlarının birçoğu… Birçok psikiyatrik tedavilerde kullanılan lityum içeren ilaçlarda emzirme kesilmesi gerekmektedir. Radyoaktif ilaçlarla ilgili olarak emzirme durumunun kesilmesi gerekir. Çünkü bu ilaçlar damarda veya ağız yoluyla kişiye verilmekte ve oldukça zararlıdır.

 

Anne sütünde hangi ilaçlar bulunur?

Alkol, nikotin ve kafein dahil çoğu ilaç molekülü süte girecek kadar küçüktür. İstisnalar, heparinler ve insülin gibi yüksek molekül ağırlıklı ilaçlardır. Amfetamin, ecstasy, kokain veya eroin kullanıyorsanız kullandıktan sonra 24 saat emzirmemelisiniz. Esrar veya tütün içiyorsanız, sigara içmeden önce bebeğinizi emzirmeli ve dışarıda ve bebeğin uzağında içmelisiniz.

 

Sinir sistemine etki eden ilaçların kesilmesi gerekir. Örnek olarak depresyonun tedavisinden kullanılan ilaçlar emzirme dönemini oldukça olumsuz etkiler. Alkol bebeklerde sersemliğe neden olduğu için emziren annelerde alkol kullanımı kesinlikle önerilmemektedir. Kokain kullanımı da bebekte istenmeyen durumlara sebebiyet verebilecektir.

 

Annenin emzirme sırasında sütündeki ilaç düzeyi ne zaman en yüksektir?

Hayatın ilk birkaç gününde, kolostrum mevcutken, suda çözünen ilaçlar memeden daha sonra süt üretildiğinden daha kolay geçer. Daha sonra yağda çözünen ilaçlar daha yüksek konsantrasyonlarda çaprazlanır.

 

Kloramfenikol tarzı antibiyotik ilaçlarda kesinlikle önerilmemekte ve emzirme dönemi için oldukça olumsuz etkisi bulunmaktadır. Ergotamin maddesini içeren ilaçlar emzirme döneminde bebeğe zarar verebilir. Bu tarz ilaçlar genellikle migren için kullanılmakla birlikte, bebeklerde havale geçirme, ishal veya kusma gibi durumlara sebebiyet verebilmektedir.

 

Emzirme esnasında genellikle hangi ilaçtan kaçınılır?

Sadece birkaç ilaç anne sütü ile beslenen bebekler için klinik olarak önemli bir risk oluşturmaktadır. Genel olarak antineoplastikler, kötüye kullanılan ilaçlar, bazı antikonvülsanlar, ergot alkaloidleri ve radyofarmasötikler alınmamalı ve amiodaron, siklosporin ve lityum seviyeleri izlenmelidir.

 

Emzirme dönemiyle ilgili olarak emzirme durumunun bebeğe sakıncalı olabileceği bazı durumlar daha bulunmaktadır. Bu durumları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Eğer bebekte galaktozemi adlı hastalık varsa,
  • Annenin çeşitli sebeplerden ötürü emzirmeyi istememesi,
  • Annenin meme kanseri tedavisi görmesi durumunda meme başını çıkarılmış olma durumunda emzirme sakıncalıdır.

 

Hangi ilaç süt ile alınmamalıdır?

Süt, tetrasiklinler (emilimi azaltır) ve birkaç kinolon, propranolol, merkaptopurin (biyoyararlanımı azaltır), nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar, digitalis, amilorid, omeprazol, spironolakton ve ranitidin gibi çeşitli antibiyotiklerin emilimini engeller.

 

Süt ilaçlarla reaksiyona girer mi?

Süt, midede demirin nasıl emildiğini etkileyebilir ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum vücudun tetrasiklin ve siprofloksasin antibiyotiklerini ve tiroid ilaçlarını emmesini engelleyebilir, böylece kan dolaşımınızdaki aktif bileşikten daha az alırsınız.

 

İlaçlar sütte erir mi?

Tüm ilaçların çözünürlüğü, sulu çözünürlüklerine (pH 6.5 fosfat tamponu) kıyasla sütte büyük ölçüde artar. Yüksek çözünürlük, yalnızca ilacın süt bileşenlerine bağlanması temelinde açıklanamaz.

Bir önceki yazımız olan Gebelik Sürecinde Beslenme başlıklı makalemizde Anne Sütü, Beslenme ve Gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.

7 YORUMLAR

  1. Emzirme döneminde ilaç kullanmak gerçekten çok riskli. Doktorunuzdan tavsiye ve öneri almadığınız hiçbir ilacı kullanmayın. Hem anne adayları hem de anne karnındaki bebekler için çok tehlikeli.

  2. @Elisa hanıma katılıyorum. Emzirme döneminde anne adayların çok dikkatli olması gerekiyor. Sizin yediğiniz ve içtiğiniz şeyleri haliyle bebeklerde yemiş oluyor. O nedenle kullanılan ilaçları doktor kontrolünde kullanmalısınız. Yoksa allah muhafaza bebeğinizin sağlığını da kendi sağlığınızı da riske atarsınız.

  3. a07 müdavimleri gerekli yorumları yapmışlar. Bana söyleyecek pek bir şey bırakmamışlar 🙂 Hem editöre hemde yorum yapan arkadaşlara katılıyorum. Emzirme döneminde kullandığınız ilaçlara dikkat etmelisiniz.

  4. Emzirme döneminde ilaç veya benzer şeyleri kullanmak çok riskli. Günümüzde bunu bilmeyen az olsa da halen bilinçsiz ebeveynler malesef var.

  5. Diğer arkadaşlara aynen katılıyorum. Emzirme döneminde ilaçta dahil olmak üzere annelerin yediklerine içtiklerine dikkat etmesi gerekir. Özellikle emzirme döneminde olan anneler daha az soğan tüketmeli. Çünkü soğan bebekte gaz yapar. Farkına varılmadığı zamanlarda da bebeğin uzun süreli ağlamasına neden olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here