Ana sayfa Diyet ~ Zayıflama Yemeklere Kalori Değerlerini Yazma Zorunluluğu

Yemeklere Kalori Değerlerini Yazma Zorunluluğu

Yemeklere Kalori Değerlerini Yazma Zorunluluğu

Sağlık Bakanlığı tarafından şişmanlıkla ve obezite ile mücadele edebilmek için yeni bir kalori uygulaması başlatıldı. Artık menülerde bulunan yemeklerin kalori miktarları da yazacak. Uygulama ilk önce Meclis lokantasında başladı.

 

Yemeklere Kalori Değerlerini Yazma Zorunluluğu

Misafirler artık yedikleri besinlerin kalorilerini görerek sipariş verecekler. Bu uygulamanın yaygınlaştırılması gerektiğini açıklayan Sağlık Bakanlığı; lokanta, cafe, pastane gibi benzeri mekanların menülerinde de yiyeceklerin kalorileri yazılacak.

 

Söz konusu açıklamada, bu uygulamanın aşırı beslenmede caydırıcı bir davranış olabileceğini düşünüyor. Herkesin yedikleri besinlerinin nasıl pişirildiğini ve kaç kalori olduğunu bilmeye hakkı var. Bu uygulama ile dışarı da yemek yemek ve diyet yapmakta kolaylaşıyor.

 

Menüde kalori listesi nasıl olmalıdır?

Kaloriler, menülerde ve menü panolarında ve self servis yiyeceklerin ve sergilenen yiyeceklerin yanındaki işaretlerde net ve belirgin olmalıdır.

 

Çalışan ve yemeklerini dışarıda yemek zorunda kalan insanlar için diyet yapmak ve kalori hesaplamak çok zor. Özellikle belirli kaloriler alınarak yapılan kalori diyetleri uyguluyorsanız değişen menüler günlük hayatı oldukça kolaylaştıracak.

 

Kalori bilgilerinin yayınlanması neden gerekli olmalıdır?

Journal of the American Heart Association’da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, beş yıl gibi kısa bir süre içinde menülerdeki kalori etiketlemesi, ülkenin 14.000’den fazla yeni kalp hastalığı vakasından ve 21.000’den fazla yeni tip 2 diyabet vakasından kaçınmasına yardımcı olabilir.

 

Menülerde ki kalori yazma zorunluluğunun yanı sıra satılan paketli ürünlerde de aynı uygulama sürdürülecek. Daha önce de satılan gıdaların üzerinde kalori miktarları yazıyordu ancak rakamlar çok küçük ve belirsizdi. Bu konuya da değinen Sağlık Bakanlığı, bundan sonra paketlerin üzerindeki kalori değerlerinin de daha büyük ve belirgin yazılacağını söyledi.

 

Kalorisiz bir menü isteyebilir misiniz?

Restoranların talep üzerine kalorisiz menü sunmasına izin verilmektedir, ancak yasal bir zorunluluk olmadığı için bu bir seçenek olmayabilir.

 

Şişmanlıkla mücadele eylemleri sadece bu kadarla da bitmiyor. 2012’den başlayarak 2020 yılına kadar geçen süreç için büyük planlar var ve birçok medya kampanyası da beraber sürdürülecek. Bu yeniliklerin yapılması gerekiyordu çünkü şişmanlık gün geçtikçe artıyor. Bu yüzden insanlar bilinçlenmeli ve yediklerine dikkat etmeli.

 

Beslenme bilgilerinin verilmesi yasal bir gereklilik midir?

Hazır ambalajlı gıdalarda beslenme bilgilerinin beyan edilmesi zorunludur. California, restoranların menülere beslenme bilgileri koymasını şart koşuyor, ancak hükümet bürokrasisinin en beceriksiz olduğu çılgın bir örnekte, yasa uygulanmıyor. Sadece beş yıl önce Kaliforniya, restoranların menülere beslenme bilgileri koymasını zorunlu kılan öncü bir yasa çıkardı.

 

Bir gıda etiketinde yasal olarak ne olması gerekir?

Beslenme etiketleri, 100 g (veya 100 ml) gıdada bulunan enerji miktarını (kalori ve kilojoule) ve yağ, doymuş yağ, karbonhidratlar, şekerler, proteinler ve tuz miktarını (hepsi gram olarak ifade edilir) göstermelidir.

 

Zorunlu Etiketleme gereklilikleri nelerdir?

Bunlar, Gıdanın Ürün Adı/Adı, Marka Adının ve/veya Ticari Markanın Kullanımı, İçindekilerin Tam Listesi, Net İçerikler ve Süzülen Ağırlık, Üreticinin, Yeniden Paketleyenin, Paketleyenin, İthalatçının, Tüccarı ve Dağıtıcının Adı ve Adresi, Lot Tanımlaması, Saklama Durumu, Son Kullanma veya Son Kullanma Tarihi)

Bir önceki yazımız olan Kilo Verirken Sağlığınızdan Olmayın başlıklı makalemizde Beslenme, Diyet ve Stres hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here