Ana sayfa Diyet ~ Zayıflama Kilo Verirken Sağlığınızdan Olmayın

Kilo Verirken Sağlığınızdan Olmayın

Kilo Verirken Sağlığınızdan Olmayın

Düzensiz beslenme ve stres gibi çeşitli sebeplerden ötürü kilo alırız. Bir süre sonra bu kilolar hem sağlık hem de görüntü olarak kilo verirken rahatsız edecek duruma gelir. İşte tam bu esnada fazla kilolardan kurtulup sağlıklı ve ince bir fiziğe sahip olmak için zayıflamaya karar veririz. İşte bu noktadan sonra kesin bir şekilde ifade edersek;

 

Kilo Verirken Sağlığınızdan Olmayın

Zayıflamak için her yol mübah değildir diyebiliriz…

 

Bu yazının konusu, insanların zayıflamaya karar verdikleri andan itibaren izleyen süreçte yanlış bilinen veya uygulanan çeşitli yöntemlerden bahsedeceğim. Unutulmaması gereken ilk kural: zayıflarken kilo vermeye değil yağ yakarak kilo vermeye odaklanmanın gerekliliği. Peki neden? Kilo sadece yağ yakılarak verilmez. Kilo verdiren bazı yöntemler, vücutta ki yağ kitlesi yerine mevcut vücut sıvılarının kaybına sebep olur.

 

Yağ yakmak için yanlış uygulanan yöntemlere birkaç örnek vermek gerekirse;

 

Kilo verirken sağlık riskleriniz azalır mı?

Fazla kilolardan kurtulmak, bu sağlık problemlerini ortadan kaldırmanıza veya riskinizi düşürmenize yardımcı olabilir. Kilo kaybı kan basıncınızı ve kolesterolünüzü azaltabilir. Ayrıca diyabet, kalp hastalığı, inme, safra kesesi hastalığı ve osteoartrit riskini azaltabilir.

 

Sauna: Fin hamamı diye de bilinen vücudu yoğun buhara maruz bırakarak terlemeye sebep olan bir yöntemdir. Terleme bir boşaltım sistemidir. Vücutta ki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Fakat terleme sonucu kaybedilen kilo yağ yerine sadece sudur.

 

Unutmayı vücutta ki suyun azalması yağ yakımını da zorlaştırır. Diüretik ilaç ve çaylar: bu maddeler kullanıldığında bilinenin aksine vücutta yağ yakımını sağlamaz. Bunun yerine mevcut suyun idrar yoluyla dışarı atılmasına neden olur.

 

Sağlığımı kaybetmeden nasıl kilo verebilirim?

 • Kahvaltıyı atlamayın. Kahvaltıyı atlamak kilo vermenize yardımcı olmaz.
 • Düzenli yemek yiyin.
 • Bol meyve ve sebze yiyin.
 • Daha aktif olun.
 • Bolca su iç.
 • Yüksek lifli yiyecekler yiyin.
 • Gıda etiketlerini okuyun.
 • Daha küçük bir tabak kullanın.

 

Aç Kalmak: Bana göre en tehlikeli yöntemlerden biridir. Vücudumuzun günlük belli miktarda alması zorunlu olan maddeler vardır. Vücudu bu maddelerden mahrum bırakırsak eğer, halsizlik baş gösterir. Bununla birlikte bu durum uzun süre devam ederse bağışıklık sistemimiz zayıflayarak daha farklı rahatsızlıklara davetiye çıkartabiliriz. Aç kalmanın diğer bir zararı da, vücudun yağ kitlesinin değil kas kütlesinin azalmasına sebep olur.

 

Masaj: Masaj sadece rahatlamak veya gevşemek için yaptırılmalıdır. Bunun haricinde masajın yağ eritmek yada yağ kütlelerinin yerini değiştirmek gibi zayıflamada etkin bir rolü yoktur.

 

Az uyumak kilo aldırır mı?

Çok sayıda araştırma, kısıtlı uykunun ve düşük uyku kalitesinin metabolik bozukluklara, kilo alımına ve obezite ve diğer kronik sağlık durumlarının riskinde artışa yol açabileceğini öne sürdü.

 

Karbonhidratsız beslenme: Karbonhidratlar da tıpkı proteinler gibi vücudun ihtiyaç duyduğu gıda maddeleridir. Karbonhidratlar vücutta ki suyu tutar, bundan dolayı da şişman insanlar karbonhidrat tüketmez. Fakat asıl önemli olan unsur zayıflarken kilo kaybetmek yerine yağ yakmak olduğu için karbonhidratsız vücudun yağ yakması oldukça zorlaşacaktır.

 

Yüksek tempolu egzersizler: Vücudumuzdan daha fazla karbonhidrat kaybına yol açıp daha fazla su kaybetmesine sebep olur. Vücudumuzda ki su miktarı ne kadar azalırsa yağ yakmanın o kadar fazla zorlaşacağını unutmayın.

 

Yatmadan hemen önce su içmek kilo verirken yardımcı olur mu?

Yatmadan önce soğuk su tüketmek de vücudunuzun gece siz uyurken daha fazla kalori yakmasına yardımcı olabilir! Su, doğal bir kalori yakıcıdır ve yatmadan önce soğuk su içmek, vücudunuzun siz dinlenirken suyu ısıtmak için iki kat daha fazla çalışmasına ve böylece daha fazla kalori yakmasına neden olur.

 

Ağırlık çalışmaları: Ağırlık çalışması yağ yakmak için tek başına yeterli bir yöntem değildir. Fakat kaslarımızı harekete geçireceği için, yağ kaybını destekleyici bir nitelik taşır.

 

Uyurken yağ yakmak için ne içilir?

 • Yunan yoğurdu protein karışımı.
 • Yatmadan önce protein almak, özellikle önceden egzersiz yaptıysanız; siz uyurken kasın onarımını ve yeniden inşasını (kas protein sentezi) teşvik etmeye yardımcı olur.
 • Papatya çayı.
 • Kırmızı şarap.
 • Kefir.
 • Soya bazlı protein karışımı.
 • Soğuk su.

 

Kısa süreli diyetler: Kısa süreli diyetlere pek sıcak bakmadığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Onlar benim için bir tür hızlandırılmış kurs niteliği taşır. Faydasını görürsünüz fakat kısa süreli ve çabuk unutulur. Kısa süreli diyetlerde bu şekildedir. Amaç yağ yakmak değil kilo vermektir.

 

Kötü tarafı da diyet bittikten sonra verilen kiloların hızlı ve daha fazla olarak geri alınması diyebilirim. Uzun lafın kısası; vücudumuzun sağlıklı bir şekilde yağ yakabilmesi için, egzersizlerin ve dengeli beslenme alışkanlıklarının kazanılıp ömür boyu devam ettirilmesi ile gerçekleşir.

Bir önceki yazımız olan Detoks Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Beslenme, Diyet ve Karaciğer hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here