Ana sayfa Lezzetli Tarifler Nefis Safranlı Pilav Tarifi

Nefis Safranlı Pilav Tarifi

Nefis Safranlı Pilav Tarifi

Merhabalar değerli a07 ziyaretçileri Oktay ustanın mükemmel tarifi, safranlı pilavla sevdikleriniz hem kalbine hemde damak tadına hitap edebilirsiniz. Meşhur safran pilavı bugün sizler için tarifi ve yapımı kolay lezzetli yapılışından bahsedeceğiz. Mükemmel bir lezzete hazır mısınız? O halde hem lezzetli hem de meşhur olan nefis safranlı pilav tarifi ve malzemelerini sizlerle paylaşmaya başlayalım.

 

Nefis safranlı pilav malzemeleri

Öncelikle kullanacağımız malzemeleri sıralayalım.

  • 2 Bardak pirinc
  • 125 gr. margarin
  • 2,5 su bardagi tavuksuyu
  • 2 kahve fincani badem
  • 1 corba kasigi yesil fistik
  • 1 adet haslanmis tavuk gögsü(küp küp dogranmis)
  • 1 cay kasigi safran
  • 25 gr. margarin
  • 1 tatlli kasigi tuz
  • 2-3 damla limoon suyu

 

Nefis safranlı pilav tarifi ve yapılışı

Pirincin nişastasını gidermek için önce yıkıyoruz.

125 gr. margarinde pirinçler saydamlaşma kıvamına gelene dek kavrulur. (Bu yöntem pilavın kokulu ve bir birine yapışmamasını sağlar. )

 

Safran 2,5 su bardağı sıcak tavuk suyunda erittikten sonra sıcak tavuk suyu pirince ilave olunur. Tavuk suyunun sıcak olmasına dikkat etmelisiniz. Tuz, limon suyu ve kesme şeker eklenip pilav pişirilir. Pişirme sürecinde sürekli karıştırmayı ihmal etmeyin.

 

Bir tavada 25 gram margarin eritilir, Badem ile yeşil fıstık pembeleşinceye kadar kavrulur. Aman dikkat edin yanmaması için dikkat edin.

 

Haşlanıp doğranmış tavuk eti eklenip 2 dakika  tavada çevrilir. Kavrulmuş badem ve tavuk etini pişirmiş olduğunuz safranlı pilava eklenip, karıştırılarak servis edilir. Nefis safranlı pilav yapılışı bu kadar. Gördüğünüz gibi kolay ve lezzetli yemek türlerinden biridir. Herkese afiyet olsun.

 

safranlı pilav sağlıklı mı

Safran, antioksidanlarda yüksek güçlü bir baharattır. İyileştirilmiş ruh hali, libido ve cinsel işlev gibi sağlık yararları ile PMS semptomlarının azalması ve kilo kaybının artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Hepsinden iyisi, çoğu insan için genellikle güvenlidir ve diyetinize eklenmesi kolaydır.

 

Safranlı pilav tadı nasıldır?

Safranı tattığınızda, tatlı, toprak ve çiçek tonlarından oluşan nüanslı, hassas ve karmaşık bir lezzet bulacaksınız. Afgan Safranımızın yüksek kaliteli iplikleri, safranla aşılanmış tariflerinizi en üst düzeye çıkarmak için sadece birkaç iplikle zengin bir lezzet üretir. Safran genellikle paella gibi pirinç yemeklerinde bulunur.

 

Safran’ın herhangi bir yan etkisi var mı?

Kısa vadede safran takviyeleri kullanmak çoğu insan için güvenli görünüyor. Anksiyete, iştah değişiklikleri, mide rahatsızlığı, uyku hali ve baş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilirler. Safranı yüksek dozlarda veya uzun süre kullanmak riskli olabilir. Bazı insanlar da safrana alerjisi vardır.

 

Kim safran yememeli?

Günde 1,5 gr’dan az safran tüketimi güvenlidir. Ancak safran tüketilirken genel önlemlere uyulmalıdır: Hamileler safranı yüksek dozlarda (5 g/günden fazla) tüketirken dikkatli olmalıdır çünkü safran rahimde kasılmalara neden olabilir ve düşüklere neden olabilir.

 

Safrandan ne zaman kaçınmalıyız?

Bazı araştırmalar, büyük miktarda safrana maruz kalmanın düşük yapma riskini artırabileceğini göstermiştir. Örneğin; bir çalışma, rahmi uyarabileceklerinden, hamilelik sırasında günde 5 gramdan fazla olanlar gibi büyük dozlardan kaçınılması gerektiğine dikkat çekiyor.

 

Çok fazla safran yerseniz ne olur?

Genel olarak safran tüketimi çok az risk taşır. Safranla yemek pişirmek, bu baharatı çok fazla tüketme riski olmadan onu diyete eklemenin harika bir yoludur. Her gün 1,5 grama kadar safran almak genellikle güvenlidir, ancak çok fazla yemek toksik olabilir. Araştırmacılar 5 g’ı toksik bir doz olarak görüyorlar.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yemek Pişirme Teknikleri başlıklı makalemizde Kanser hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here