Ana sayfa Güzellik Sağlıklı Yaşam için Ginseng Koenzim Q10 Omega 3

Sağlıklı Yaşam için Ginseng Koenzim Q10 Omega 3

Sağlıklı Yaşam için Koenzim Q10, Ginseng, Omega 3

Sağlıklı Yaşam için Koenzim Q10, Ginseng, Omega 3

KOENZİM Q10

Koenzim Q10 yağda çözünen, ginseng yöntemiylede ilişkili olan her hücrede bulunan ve mitokondrilerde enerji üretiminde rol oynayan bir bileşik. Özellikle kalp, karaciğer, böbrek ve pankreas gibi metabolik olarak aktif organlarda yüksek konsantrasyonda bulunuyor.

 

Yaşlanma, genetik faktörler ve ilaç kullanımı, koenzim Q10 seviyelerini düşürüyor. Bu durumda mitokondriyal hasar meydana geldiği için, kalp damar hastalığı, diyabet, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların oluşma riski artıyor.

 

Kimler Koenzim Q10 almaktan kaçınmalıdır?

Kalp yetmezliği, karaciğer sorunları veya diyabet gibi kronik hastalıkları olan kişiler bu eki kullanırken dikkatli olmalıdır. CoQ10 kan şekeri düzeylerini ve kan basıncını düşürebilir.

 

Koenzim Q10 takviyesiyle, yaşlılıkta bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Ayrıca, yetişkinlikte aerobik kapasite ve kas performansınızı da artırır. Diş eti sağlığı için de faydalı olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış. Güçlü antioksidan özelliği ile de birçok hastalığın ilerleme hızını yavaşlatıyor.

 

Her gün Koenzim Q10 aldığınızda ne olur?

CoQ10 takviyeleri kalp sağlığını ve kan şekerini iyileştirebilir ve diyabetli kişilerde yüksek tansiyonun yönetilmesine yardımcı olabilir. Ön çalışmalar, CoQ10’un kan şekeri kontrolünü iyileştirdiğini buldu. Ancak diğer çalışmalar hiçbir etki göstermiyor. Diyabetiniz varsa, CoQ10 almadan önce doktorunuzla veya kayıtlı diyetisyeninizle konuşun.

 

Kullanım Şekli ve Zamanı: Yemek aralarında veya yemekten hemen sonra alın.

 

GİNSENG

Uzak doğuda binlerce yıldır kullanılan ginseng, fiziksel dayanıklılığı artırma özelliğiyle pek çok sporcunun tercihi. Aslında ginsengin egzersiz performansına olan etkisine dair çalışmalar oldukça sınırlı. Ancak yapılan bir araştırmada, günlük 200 mg ginseng kullanan kişilerin dayanıklılık performansları üzerinde kayda değer bir artış gözlemlendi.

 

Ginseng yemek vücudunuza ne yapar?

Asya ginsengi ayrıca çeşitli başka nedenlerle, fiziksel dayanıklılığı, konsantrasyonu ve hafızayı geliştirmek; bağışıklık fonksiyonunu uyarmak; yaşlanma sürecini yavaşlatmak; ve solunum ve kardiyovasküler bozukluklar, depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

 

Kullanım Şekli ve Zamanı: Yemek sonrası kullanılması öneriliyor.

 

Ginseng günlük kullanım için güvenli midir?

Sinirlilik ve uykusuzluğa neden olduğu bildirilmiştir. Uzun süreli kullanım veya yüksek dozda ginseng baş ağrısına, baş dönmesine, mide rahatsızlığına ve diğer semptomlara yol açabilir. Düzenli olarak ginseng kullanan kadınlarda adet değişiklikleri görülebilir. Ginseng’e karşı alerjik reaksiyonlar da bildirilmiştir

 

Ginseng karaciğeri temizler mi?

Bir dizi test tüpü ve hayvan çalışması, ginseng’in antioksidan etkileri olduğunu ve virüslerin, toksinlerin ve alkolün neden olduğu karaciğer hasarına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca, ameliyattan sonra karaciğer hücresi rejenerasyonunu hızlandırabilir.

 

Ginseng’in olumsuz yan etkileri nelerdir?

Genel olarak, ginseng kullanımı iyi tolere edilir, ancak bazı hastalarda yan etkiler görülür. Hem Asya hem de Amerikan ginsengi ile ilişkili yan etkiler arasında sinirlilik, uykusuzluk, kan basıncında değişiklikler, göğüs ağrısı, vajinal kanama, kusma, ishal ve mani bulunur.

 

Ginseng alırken nelerden kaçınılmalıdır?

Ginseng’i alfa-lipoik asit, krom, şeytanın pençesi, çemen otu, sarımsak, guar sakızı, at kestanesi, pisilyum ve diğerleri gibi kan şekerini düşürebilecek diğer bitkisel / sağlık takviyeleri ile birlikte kullanmaktan kaçının.

 

Ginseng kanı temizler mi?

Kanı detoksifiye eder Bu daha az bilinen bir gerçektir ancak ginseng çayı kandaki toksisiteleri azaltmaya ve bunlarla başa çıkmaya yardımcı olur. Ayrıca kanın sürekli olarak temizlenmesini ve saflaştırılmasını sağlayan hafif idrar söktürücüdür.

 

Yatmadan önce ginseng kullanılmalı mı?

Uyku için Ginseng, REM uykusu , uykuya dalma süresi, uyku kalitesi ve sabah uyanıklığı ile yakından bağlantılıdır. Kırmızı ginseng stres eksenini etkiler, böylece vücudun stres tepkisini normalleştirir.

 

OMEGA 3

Balık yağı takviyelerinden omega 3, vücudun bütün hücrelerinin temel yapı taşı olarak kullanılan temel bir yağ asidi. Balık yağında iki çeşit omega 3 yağ asidi var: EPA ve DHA. Bu yağ asitlerini vücut üretemediği için, dışarıdan besinlerle almamız gerekiyor. Omega 3 özellikle sağlıklı nöral yollar oluşturduğu için, nörolojik ve psikolojik rahatsızlıklarda faydası çok büyük.

 

Diğer faydaları arasında kalp dostu olması, kalp krizine karşı koruyucu etkisi, total kolesterolü ve trigliserid seviyesini düşürücü, iyi kolesterolü yükseltici etkileri var. Ayrıca egzersiz sonrası oluşan eklem şişliğini ve ağrılarını hafifletiyor.

 

Her gün omega-3 almak sağlıklı mı?

Çoğu yetişkin için DSÖ, günlük 1,1–1,6 gram (1,100–1,600 mg) omega-3 yağ asidi alımını önermektedir. Ancak hamileyseniz, emziriyorsanız veya kalp hastalığı riskiniz varsa dozu artırmanız gerekebilir.

 

Kullanım Şekli ve Zamanı: Yemek aralarında veya yemekten hemen sonra 1 adet alın.

 

Her gün omega-3 balık yağı alırsanız ne olur?

Ağızdan alındığında: Balık yağı, çoğu insan için günde 3 gram veya daha az dozlarda muhtemelen güvenlidir. Günde 3 gramdan fazla alınması kanama olasılığını artırabilir. Balık yağı yan etkileri arasında mide ekşimesi, gevşek dışkı ve burun kanaması bulunur. Balık yağı takviyelerini yemeklerle birlikte almak veya dondurmak bu sorunları azaltabilir.

 

Omega-3’ün dezavantajları nelerdir?

Omega-3 takviyelerinin yan etkileri genellikle hafiftir. Hoş olmayan tat, ağız kokusu, kötü kokulu ter, baş ağrısı ve mide ekşimesi, mide bulantısı ve ishal gibi gastrointestinal semptomları içerir. Birkaç büyük çalışma, daha yüksek kan seviyeleri olan uzun zincirli omega-3’leri daha yüksek prostat kanseri riskleri ile ilişkilendirmiştir.

 

Omega-3 böbreklere iyi gelir mi?

Gözlemsel çalışmalardan elde edilen sonuçlar, Omega-3 (n-3) yağ asitlerinin böbrek fonksiyonlarındaki düşüşü önleyebileceğini veya yavaşlatabileceğini düşündürmektedir.

 

Kimler omega-3 tüketmemeli?

ODS, bir kişi kanının pıhtılaşmasını durduran ilaçlar olan antikoagülanlar alıyorsa, yüksek dozda omega-3 takviyesi almanın kanama sorunlarına yol açabileceğini belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan Cilt Bakımı için Hafta sonu Detoksu başlıklı makalemizde Cilt Bakımı, Kahve ve Karaciğer hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here